Windows 10 ile eşitleme

Takvim

 1. Web tarayıcınızda Nextcloud Takvim uygulamasına gidin. “Ayarlar ve içe aktarma” altında, “iOS/macOS CalDAV adresini kopyala” komutu ile adresi panonuza kopyalayın.

 2. Windows 10 Takvim uygulamasını açın. Ayarlar simgesine (dişli simgesi) ve “Hesapları Yönet” üzerine tıklayın.

 3. “Hesap ekle” üzerine ve “iCloud” seçeneğine tıklayın.

 4. E-posta adresi, kullanıcı adı ve parola alanlarını bilmiyorsanız rastgele doldurun. Bu bilgilerin tümü sonraki adımlarda değişeceği için geçerli olması gerekmez.

 5. “Oturum aç” üzerine tıkladıktan sonra ayarların yapıldığını belirten bir pencere açılır. “Tamam” üzerine tıklayın.

 6. “Ayarlar”, “Hesap Yönetimi” bölümünden yeni hesabınız üzerine tıklayıp “Ayarları değiştir” seçeneğine tıklayın.

 7. “Posta kutusu eşitleme ayarlarını değiştir” bölümü altındaki “İçeriğinizin senkronizasyonu için seçenekler” üzerine tıklayın. Pencerenin altına doğru kaydırın. “Gelişmiş posta kutusu ayarları” başlığı altındaki “Kişiler (CardDAV) ve Takvim (CalDAV) sunucusu ayarları üzerine tıklayın Pencerenin altına doğru kaydırın ve “Takvim sunucusu (CalDAV)” alanına kopyaladığınız CalDAV sunucu adresini yapıştırın.

 8. “Bitti” üzerine tıklayın. İlgili alanlara Nextcloud kullanıcı adı ve parolanızı yazın. Hesap adını istediğiniz şekilde değiştirin “Nextcloud Takvimi” gibi). “Kaydet” üzerine tıklayın.

Kişiler

 1. Kişiler görünümün (Nextcloud Kişiler) sol altındaki şunun gibi görünen küçük dişli simgesi bulunur:

../../_images/contacts_link.png

Bu simgeye tıkladığınızda şunun gibi bir adres görüntülenir. Adresi kopyalayın: https://cloud.nextcloud.com/remote.php/dav/addressbooks/users/ali/Thunderbird/

 1. Windows 10 Takvim uygulamasını yeniden açın. “Ayarlar”, “Hesap Yönetimi” bölümünden takvim için yeni eklediğiniz hesabın üzerine tıklayıp “Ayarları değiştir” seçeneğine tıklayın.

 2. “Hesap ekle” üzerine ve “iCloud” seçeneğine tıklayın.

 3. E-posta adresi, kullanıcı adı ve parola alanlarını bilmiyorsanız rastgele doldurun. Bu bilgilerin tümü sonraki adımlarda değişeceği için geçerli olması gerekmez.

 4. “Oturum aç” üzerine tıkladıktan sonra ayarların yapıldığını belirten bir pencere açılır. “Tamam” üzerine tıklayın.

 5. “Ayarlar”, “Hesap Yönetimi” bölümünden yeni hesabınız üzerine tıklayıp “Ayarları değiştir” seçeneğine tıklayın.

 6. “Posta kutusu eşitleme ayarlarını değiştir” bölümü altındaki “İçeriğinizin senkronizasyonu için seçenekler” üzerine tıklayın. Pencerenin altına doğru kaydırın. “Gelişmiş posta kutusu ayarları” başlığı altındaki “Kişiler (CardDAV) ve Takvim (CalDAV) sunucusu ayarları üzerine tıklayın Pencerenin altına doğru kaydırın ve “Kişiler sunucusu (CardDAV)” alanına kopyaladığınız CardDAV sunucu adresini yapıştırın.

 7. “Bitti” üzerine tıklayın. İlgili alanlara Nextcloud kullanıcı adı ve parolanızı yazın. Hesap adını istediğiniz şekilde değiştirin “Nextcloud Kişileri” gibi). “Kaydet” üzerine tıklayın.

Sorun çözme

Bu adımları tamamladığınızda Nextcloud takviminiz eşitlenmeye başlamalıdır. Eşitlenmiyorsa, kullanıcı adınızı ve parolanızı denetleyin. Sorun çözülmezse, hesabı silip bu adımları yeniden uygulayın.

NOT: İki aşamalı kimlik doğrulamayı etkinleştirdiyseniz takviminizi eşitleyemezsiniz. Takvim istemci uygulamasıyla kullanılabilecek bir uygulama parolası almak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Nextcloud oturumunuzu açın. Kullanıcı simgenize ve ardından “Ayarlar” üzerine tıklayın.

 2. “Güvenlik” üzerine tıklayın. Ardından “Yeni uygulama parola oluştur” düğmesini bulun. Bu düğmenin yanına “Windows 10 Takvim uygulaması (Windows 10 Calendar app)” yazın. Düğmeye tıklayın. Parolayı kopyalayın. 8. adımda Nextcloud parolanız yerine bu parolayı kullanın.

Şu Reddit kullanıcısına gönderileri için özellikle teşekkür ederiz: https://www.reddit.com/r/Nextcloud/comments/5rcypb/using_the_windows_10_calendar_application_with/

Kişiler

 1. Takvim için verilmiş 1 - 7 arasındaki adımları yenileyin. Takvim eşitlemesini zaten kurduysanız, bunun için de aynı hesabı kullanabilirsiniz.

 2. “Gelişmiş posta kutusu ayarları” başlığı altındaki “Kişiler (CardDAV) ve Takvim (CalDAV) sunucusu ayarları üzerine tıklayın Pencerenin altına doğru kaydırın ve “Kişiler sunucusu (CardDAV)” alanına kopyaladığınız CardDAV sunucu adresini yapıştırın.

 3. Adres yolundaki “principals” yerine “addressbooks” yazın.

 4. “Bitti” üzerine tıklayın. İlgili alanlara Nextcloud kullanıcı adı ve parolanızı yazın. Hesap adını istediğiniz şekilde değiştirin “Nextcloud” gibi). “Kaydet” üzerine tıklayın.