Evrensel erişim

Evrensel erişim bizim için çok önemli. Her şeyi kullanılabilir hale getirmek için web standartlarını izleyerek tuş takımı ve ekran okuyucular gibi yardımcı yazılımlarla çalışmasını sağlıyoruz. AA düzeyinde Web içeriği erişilebilirlik yönergeleri 2.1 ile, AAA düzeyinde bile yüksek karşıtlık temasıyla uyumlu olmayı hedefliyoruz. Ayrıca Alman BITV 2.0 yönergelerini de izliyoruz.

Herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, sorun izleyicimiz <https://github.com/nextcloud/server/issues/> üzerinden bildirmekten çekinmeyin. Siz de katkıda bulunmak istiyorsanız, tasarım ekibimize katılabilirsiniz!

Yakınlaştırma ve uyumluluk

Nextcloud arayüzü tamamen uyumludur ve her boyutta ekranda kullanılabilir. Metni ve öge boyutunu isteğinize göre yakınlaştırıp uzaklaştırabilirsiniz. Gezinme çubuğu ve yan çubuk genişletilebilir veya daraltılabilir.

Hazır temalar

Erişilebilirlik desteğinde kullanılabilecek bir kaç tema sunuyoruz:

  • Yüksek karşıtlık teması: Gezinmeyi kolaylaştırmak için yüksek karşıtlık kipi. Görsel kalite düşer ancak netlik artar.

  • Koyu tema: Genel aydınlığı ve parlaklığı azaltarak gözlerinizi rahatlatır. Henüz geliştirilmekte olduğundan, karşılaşabileceğiniz sorunları bildirin.

  • Disleksi yazı tipi: OpenDyslexic, disleksinin neden olduğu yaygın okuma hatalarından bazılarını azaltmak için tasarlanmış ücretsiz bir yazı tipidir.

Erişilebilirlik ayarlarına erişmek için:

  1. Başlığın sonundaki ayarlar menüsünü açın

  2. Ayarlar seçeneğini seçin

  3. Gezinmede Erişilebilirlik seçin

Not

Ögelerin karşıtlığı, özel temaya göre değişebilir. Örneğin, ana tema rengi başlık, oturum açma sayfası ve birincil düğmeler tarafından arka plan rengi olarak kullanılır. Bu durum, karşıtlık sorunlarına neden olursa, yardım almak için BT yöneticinize başvurun.