K Nextcloud serveru je možné se připojit s použitím libovolného webového prohlížeče. Ten jen stačí nasměrovat na URL adresu vámi využívaného serveru (např. cloud.example.com) a zadat své uživatelské jméno a heslo:
Pro co nejlepší fungování webového rozhraní Nextcloud, doporučujeme používat nejnovější a podporovanou verzi prohlížeče z tohoto seznamu:
Google Chrome/Chromium (Desktop and Android)
Mozilla Firefox (Desktop and Android)
Apple Safari (Desktop and iOS)
Microsoft Edge
Poznámka
Not all versions are supported. Nextcloud is tested and built to work with these versions only.
Poznámka
If you want to use Nextcloud Talk you need to run Mozilla Firefox 52+
or Google Chrome/Chromium 49+ to have the full experience with video calls and
screensharing.
Ve výchozím stavu se webové rozhraní Nextcloud otevře na stránce Nástěnka nebo Soubory:
V Souborech je možné přidávat, odebírat a sdílet soubory a správce serveru zde může měnit přístupová oprávnění.
Uživatelské rozhraní Nextcloud obsahuje následující části a funkce:
Nabídka pro výběr aplikací (1): Nachází se v levém horním rohu a naleznete zde veškeré aplikace, které jsou ve vámi využívané instanci Nexcloud k dispozici. Kliknutí na ikonu aplikace vás přenese na podstránku dané aplikace.
Kolonka Informace aplikace (2): Nachází se v postranním panelu vlevo a poskytuje filtry a úlohy, související s vámi právě vybranou aplikací. Například, když používáte aplikaci Soubory, je zde speciální sada filtrů pro rychlé vyhledání vašich souborů, jako například soubory, které vám byly nasdíleny a soubory, které jste nasdíleli ostatním. U ostatních aplikací zde uvidíte různé položky.
Aplikační pohled (3): Hlavní ústřední část uživatelského rozhraní Nextcloud. Zobrazuje obsah nebo uživatelské funkce vámi právě vybrané aplikace.
Lišta Navigace (4): Nachází se nad hlavním zobrazovacím oknem (aplikační pohled) a poskytuje typ „drobečkové“ navigace, která umožňuje přesun na nadřazené úrovně hierarchie složek až po úroveň kořenu (domovská).
Tlačítko Nové (5): Nachází se na liště Navigace a umožňuje vytvářet nové soubory, složky a nahrávat soubory.
Poznámka
Soubory také můžete do vámi využívané instance Nextcloud nahrávat jejich přetahováním ze správce souborů ve vašem počítači do aplikačního pohledu Souborů.
Kolonka Hledat (6): Kliknutím na ikonu lupy v pravém horním rohu vyhledáte soubory a položky právě otevřené aplikace.
Nabídka kontakty (7): Poskytuje přehled o vašich kontaktech a uživatelích na serveru, který využíváte. V závislosti na daných podrobnostech a aplikacích k dispozici, s nimi můžete přímo zahájit (video)hovor nebo jim posílat e-maily.
Tlačítko Zobrazení v mřížce (8): Vypadá jako čtyři malé čtverečky a přepíná mezi zobrazením složek a souborů v podobě seznamu či mřížky.
Nabídka Nastavení (9): Kliknutím na svůj profilový obrázek, nacházející se vpravo od kolonky Hledání, se otevře rozbalovací nabídka s Nastaveními. Stránka s nastaveními poskytuje následující nastavení a funkce:
Odkazy pro stažení aplikací pro desktop a mobilní platformy
Využití serveru a dostupný prostor
Správu hesel
Nastavení jména, e-mailové adresy a profilového obrázku
Správu připojených prohlížečů a zařízení
Členství ve skupinách
Nastavení jazyka textů v uživatelském rozhraní
Správu upozorňování
Identifikátor v rámci federovaného cloudu a tlačítka pro sdílení na sociálních médiích