Możesz połączyć się z serwerem Nextcloud za pomocą dowolnej przeglądarki internetowej. Po prostu wpisz adres URL swojego serwera Nextcloud (np. chmura.przyklad.com) i wprowadź swoją nazwę użytkownika i hasło:
Aby uzyskać najwygodniejsze korzystanie z interfejsu internetowego Nextcloud, zalecamy korzystanie z najnowszej i obsługiwanej wersji przeglądarki z poniższej listy:
Google Chrome/Chromium (Desktop and Android)
Mozilla Firefox (Desktop and Android)
Apple Safari (Desktop and iOS)
Microsoft Edge
Informacja
Not all versions are supported. Nextcloud is tested and built to work with these versions only.
Informacja
If you want to use Nextcloud Talk you need to run Mozilla Firefox 52+
or Google Chrome/Chromium 49+ to have the full experience with video calls and
screensharing.
Ostrzeżenie
Microsoft Internet ExplorerNIE jest obsługiwany.
Poruszanie się po głównym interfejsie użytkownika
Domyślnie interfejs sieciowy Nextcloud otwiera się na pulpicie nawigacyjnym lub stronie Files (Pliki):
W aplikacji Files (Pliki) możesz dodawać, usuwać i udostępniać pliki, a administrator serwera może zmieniać uprawnienia dostępu.
Interfejs użytkownika Nextcloud zawiera następujące pola i funkcje:
Menu wyboru aplikacji (1): w lewym górnym rogu znajdziesz wszystkie aplikacje, które są dostępne w Twojej instancji Nextcloud. Kliknięcie ikony aplikacji przekieruje Ciebie do tej aplikacji.
Pole Informacje o aplikacjach (2): znajduje się na lewym pasku bocznym. Zawiera filtry i zadania powiązane z wybraną aplikacją. Na przykład, gdy używasz aplikacji Files (Pliki), masz specjalny zestaw filtrów do szybkiego wyszukiwania plików, takich jak pliki, które zostały udostępnione Tobie oraz pliki, które udostępniłeś innym. Zobaczysz różne elementy dla innych aplikacji.
Widok aplikacji (3): Główne centralne pole w interfejsie użytkownika Nextcloud. W tym polu wyświetlana jest zawartość lub funkcje użytkownika wybranej aplikacji.
Pasek nawigacji (4): Znajduje się nad głównym oknem podglądu (Widok aplikacji). Pasek ten zapewnia rodzaj nawigacji okruszkowej (breadcrumbs), która umożliwia przemieszczanie się do wyższych poziomów hierarchii katalogów, aż do poziomu głównego (strony głównej).
Przycisk Nowy (5): Przycisk Nowy znajdujący się na pasku nawigacji, który umożliwia tworzenie nowych plików, nowych folderów lub wysyłanie plików.
Informacja
Możesz także przeciągnąć i upuścić pliki z menedżera plików do widoku aplikacji Files (Pliki), aby wysłać je do swojej instancji.
Pole wyszukiwania (6): Kliknij ikonę lupy w prawym górnym rogu, aby wyszukać pliki i wpisy bieżącej aplikacji.
Menu kontaktów (7): Zawiera przegląd kontaktów i użytkowników na serwerze. W zależności od podanych szczegółów i dostępnych aplikacji możesz bezpośrednio rozpocząć z nimi rozmowę wideo lub wysłać e-maile.
Przycisk Widok siatki (8): Wygląda jak cztery małe kwadraty, które przełączają widok siatki dla katalogów i plików.
Ustawienia (9): Kliknij swoje zdjęcie profilowe, znajdujące się po prawej stronie pola wyszukiwania, aby otworzyć menu rozwijane. Strona ustawień zawiera następujące ustawienia i funkcje:
Linki do pobierania aplikacji komputerowych i mobilnych
Wykorzystanie serwera i dostępność miejsca
Zarządzanie hasłem
Ustawienie nazwy, adresu e-mail i zdjęcia profilowego
Zarządzanie podłączonymi przeglądarkami i urządzeniami
Członkostwo w grupach
Ustawienie języka interfejsu
Zarządzanie powiadomieniami
ID Chmury Fedreacyjnej i przyciski udostępniania w mediach społecznościowych
Menedżer certyfikatów SSL/TLS dla magazynów zewnętrznych