Instalace

Nejnovější verzi Nextcloud synchronizačního klienta pro počítač ze Stránky stahování Nextcloud. Existují klienti pro Linux, macOS a Microsoft Windows.

V okamžiku publikace tohoto jsou podporovanými vydáními serveru nejnovější tři stabilní verze. To znamená, že série vydání latest podporuje hlavní verze stabilního serveru. Viz https://github.com/nextcloud/server/wiki/Maintenance-and-Release-Schedule ohledně podporovaných hlavních verzí.

Instalace na macOS a Windows je stejná jako pro jakoukoli jinou aplikaci: stáhněte program a dvojklikem na něj spusťte instalaci a poté následujte průvodce instalací. Po instalaci a nastavení se synchronizační klient sám aktualizuje – podrobnosti viz Nástroj pro automatickou aktualizaci.

V případě Linuxu je třeba, aby uživatelé následovali pokyny na stránce se stahováním a přidali si příslušný repozitář pro jimi využívanou linuxovou distribuci, nainstalovali podepisovací klíč a poté pro instalaci synchronizačního klienta pro počítač použili jimi používané správce balíčků. Pomocí nich také synchronizačního klienta aktualizují – klient jen zobrazí upozornění, že je aktualizace k dispozici.

V Linuxu je také třeba mít zapnutého správce hesel, jako např. Klíčenka GNOME nebo KWallet, aby se synchronizační klient mohl přihlašovat automaticky.

Na stránce pro stahování naleznete také archivy se zdrojovými kódy a starší verze aplikace.

Požadavky na systém

  • Windows 10 a novější (pouze 64bitové)

  • macOS 11.4 a novější (pouze 64bitové)

  • Linux (Ubuntu 22.04 nebo openSUSE 15.5 nebo …) (pouze 64bitové)

Poznámka

V případě linuxových distribucí podporujeme (pokud je to technicky proveditelné) aktuální vydání s dlouhodobou podporou. U BSD systémů podporujeme (opět viz proveditelnost) ale netestujeme

Přizpůsobení instalace do Windows

Pokud chcete jen nainstalovat Nextcloud synchronizačního klienta na počítač, stačí spustit .msi soubor a nastavit ho v průvodci, který se objeví.

Funkce

MSI instalátor poskytuje několik funkcí, které je možné jednotlivě nainstalovat nebo odebrat. To je možné ovládat prostřednictvím příkazového řádku. Pokud instalaci automatizujete, pak spusťte následující příkaz:

msiexec /passive /i Nextcloud-x.y.z-x64.msi

Příkaz nainstaluje Nextcloud synchronizačního klienta pro počítač do výchozího umístění a se zapnutými výchozími funkcemi. Pokud chcete vypnout např. ikonu zástupce na ploše, stačí změnit výše uvedený příkaz na následující:

msiexec /passive /i Nextcloud-x.y.z-x64.msi REMOVE=DesktopShortcut

Seznam funkcí k dispozici viz následující tabulka:

Funkce

Zapnuto ve výchozím stavu

Popis

Vlastnost k vypnutí

Client

Ano, vyžadováno

Klient samotný

DesktopShortcut

Ano

Přidá zástupce na plochu

NO_DESKTOP_SHORTCUT

StartMenuShortcuts

Ano

Přidá zástupce do nabídky start

NO_START_MENU_SHORTCUTS

ShellExtensions

Ano

Přidá napojení do Průzkumníka

NO_SHELL_EXTENSIONS

Instalace

Je možné také zvolit instalaci klienta samotného a to pomocí následujícího příkazu:

msiexec /passive /i Nextcloud-x.y.z-x64.msi ADDDEFAULT=Client

Pokud například chcete nainstalovat vše kromě funkcí DesktopShortcut a ShellExtensions, máte dvě možnosti:

  1. Výslovně vyjmenovat veškeré funkce, které chcete skutečně nainstalovat (seznam povolených), kde Client je vždy i tak nainstalován:

    msiexec /passive /i Nextcloud-x.y.z-x64.msi ADDDEFAULT=StartMenuShortcuts
    
  2. Předat vlastnosti NO_DESKTOP_SHORTCUT a NO_SHELL_EXTENSIONS:

    msiexec /passive /i Nextcloud-x.y.z-x64.msi NO_DESKTOP_SHORTCUT="1" NO_SHELL_EXTENSIONS="1"
    

Poznámka

Pro .msi balíček s Nextcloud jsou tyto vlastnosti zapamatovány, takže je není třeba při přechodu na novější verze znovu zadávat.

Poznámka

Tyto není možné použít pro změnu nainstalovaných funkcí. Pokud chcete toto, podívejte se do další sekce.

Měnění nainstalovaných funkcí

Nainstalované funkce je možné později změnit pomocí vlastností REMOVE a ADDDEFAULT.

  1. Pokud se později rozhodnete přidat na plochu zástupce, spusťte následující příkaz:

    msiexec /passive /i Nextcloud-x.y.z-x64.msi ADDDEFAULT="DesktopShortcut"
    
  2. Pokud ho chcete odebrat, stačí spustit následující příkaz:

    msiexec /passive /i Nextcloud-x.y.z-x64.msi REMOVE="DesktopShortcut"
    

Windows si udržují přehled nainstalovaných funkcí a použití REMOVE nebo ADDDEFAULT se bude týkat pouze zmíněných funkcí.

Porovnejte REMOVE and ADDDEFAULT v příručce instalátoru Windows.

Poznámka

Při prvopočáteční instalaci není možné zadat REMOVE, protože to vypíná veškeré funkce.

Instalační složka

Je možné změnit instalační složku zadáním vlastnosti INSTALLDIR, nějak jako:

msiexec /passive /i Nextcloud-x.y.z-x64.msi INSTALLDIR="C:\Program Files\Non Standard Nextcloud Client Folder"

Buďte opatrní při používání PowerShell namísto cmd.exe – v takovém případě může být ošemetné správně zbavit významu prázdné znaky. Zadání INSTALLDIR jako toto funguje pouze při první instalaci, není možné jednoduše znovu vyvolat .msi s odlišným popisem umístění. Pokud ho i tak potřebujete změnit, je třeba nejprve odinstalovat a nainstalovat znovu s novým popisem umístění.

Vypnutí automatických aktualizací

Pokud chcete vypnout automatické aktualizace, je možné předat vlastnost SKIPAUTOUPDATE .:

msiexec /passive /i Nextcloud-x.y.z-x64.msi SKIPAUTOUPDATE="1"

Spustit po instalaci

Pro automatické spuštění klienta po instalaci, je možné předat vlastnost LAUNCH.:

msiexec /i Nextcloud-x.y.z-x64.msi LAUNCH="1"

Tato volba také odebere zaškrtávátko umožňující uživateli rozhodnout zda chce spustit klienta pro nepasivní/tichý režim.

Poznámka

Tato volba nemá žádný efekt bez grafického uživatel. rozhraní.

Nerestartovat po instalaci

Klient Nextcloud po instalaci naplánuje restart, aby bylo zajištěno, že rozšíření pro Průzkumníka bude správně (od)načteno. Pokud restart zařizujete sami, je možné nastavit vlastnost REBOOT:

msiexec /i Nextcloud-x.y.z-x64.msi REBOOT=ReallySuppress

Toto způsobí, že msiexec skončí s chybou ERROR_SUCCESS_REBOOT_REQUIRED (3010). Pokud vámi využívaný nasazovací nástroj toto interpretuje jako skutečnou chybu a chcete tomu předejít, je možné namísto toho nastavit DO_NOT_SCHEDULE_REBOOT:

msiexec /i Nextcloud-x.y.z-x64.msi DO_NOT_SCHEDULE_REBOOT="1"

Průvodce instalací

Průvodce instalací vás provede krok za krokem volbami nastavení aplikace a účtu. Jako první je zapotřebí zadat URL Nextcloud serveru.

formulář pro volbu mezi přihlášením a zaregistrováním se

Pokud už máte účet na instanci Nextcloud, nejspíš budete chtít kliknout na tlačítko Přihlásit do vámi využívaného Nextcloud. Pokud nemáte instanci Nextcloud a účet na ní, nejspíš si budete chtít zaregistrovat účet u poskytovatele. V takovém případě klikněte na Vytvořit účet u poskytovatele. Mějte na paměti, že klient pro počítač může být sestaven bez podpory pro poskytovatele. V takovém případě tuto stránku neuvidíte. Namísto toho budete dotázáni následující stránkou.

formulář pro zadání URL Nextcloud serveru

Zadejte URL vámi využívané instance Nextcloud serveru. URL je stejná jako ta, kterou píšete do prohlížeče, když se pokoušíte přistoupit k webovému rozhraní této instance.

formulář čekající na pověření

Nyní by se měl otevřít vámi využívaný webový prohlížeč a dotázat se vás na přihlášení do vámi využívané instance Nextcloud. V prohlížeči zadejte své uživatelské jméno a heslo a udělte přístup. Jakmile to uděláte, přejděte zpět do průvodce. Mějte na paměti, že pokud jste už v prohlížeči byli přihlášení, nebude třeba zadávat uživatelské jméno a heslo.

Vyberte které vzdálené složky synchronizovat a ve kterých lokálních je ukládat.

Na obrazovce předvoleb místní složky je možné synchronizovat veškeré vaše soubory na Nextcloud server, nebo vybrat jednotlivé složky. Výchozí lokální synchronizační složka je Nextcloud, nacházející se ve vaší domovské složce. I to je možné změnit.

Poté, co jste dokončili výběr své synchronizační složky, klikněte na tlačítko Připojit vpravo dole. Klient se pokusí připojit k vámi využívanému Nextcloud server a když se to povede, průvodce se zavře. Nyní je možné pozorovat synchronizační aktivitu, když otevřete hlavní dialog kliknutím na ikonu v oznamovací oblasti systémového panelu.