Používání synchronizačního klienta
Nextcloud klient pro počítač zůstane spuštěný na pozadí a je viditelný jako ikona v oznamovací oblasti systémového panelu (Windows, KDE), pruhu nabídky (macOS), nebo oblasti pro upozornění (ostatní linuxová prostředí).

Indikátor stavu používá ikony, které značí stávající stav synchronizace. Zelený kruh s bílým zatržítkem sděluje, že synchronizace je aktuální a jste připojeni k Nextcloud serveru.

Modrá ikona s bílými něco jako kruhy znamená, že synchronizace probíhá.

Žlutá ikona s rovnoběžkami sděluje, že synchronizace byla pozastavena. (Nejspíš vámi.)

Šedá ikona se třemi bílými tečkami znamená, že synchronizační klient ztratil spojení s Nextcloud serverem.

Když uvidíte žlutý kruh se znakem „!“, který je informační ikonou, klikněte na něj a dozvíte se, co vám sděluje.

červený kroužek s bílým „x“ značí chybu v nastavení, jako například nesprávné přihlašovací údaje nebo URL serveru.
Ikona v oznamovací oblasti systémového panelu
Kliknutí pravým tlačítkem na ikonu v oznamovací oblasti otevře nabídku pro rychlý přístup k vícero operacím.

Tato nabídka poskytuje následující možnosti:
Otevření hlavní dialogu
Pozast./pokračovat v sychronizaci
Nastavení
Ukončení Nextcloud, odhlášení a zavření klienta
Kliknutí levým tlačítkem na ikonu v oznamovací oblasti systémového panelu otevře hlavní dialog klienta pro počítač.

Hlavní dialog zobrazuje nedávné aktivity, chyby a upozornění ze serveru.
Při kliknutí na hlavní dialog a poté kliknutí na zástupný obrázek uživatele, je možné otevřít Nastavení.
Nastavování Nextcloud účtu

V horní části okna jsou karty pro každý z nastavených synchronizačních účtů a dva další pro Obecná a Síťová nastavení. Na kartách svých účtů máte následující funkce:
Stav spojení, zobrazující ke kterému Nextcloud serveru jste připojení a vaše uživatelské jméno na něm.
Prostor na serveru využitý a ještě dostupný.
Stávající stav synchronizace.
Tlačítko Přidat spojení synchronizace složky.
Malé tlačítko s třemi tečkami („přetékající“ nabídka), které se nachází napravo od pruhu stavu synchronizace, nabízí další možnosti:
Otevřít složku
Zvolit co synchronizovat (toto se objeví pouze pokud je strom souborů sbalený a při použití ho rozbalí)
Pozast./pokračovat v synchronizaci
Odebrání spojení synchronizace složky
Dostupnost (k dispozici pouze pokud je zapnutá podpora pro virtuální soubory)
Zapnutí/vypnutí podpory virtuálních souborů
Otevřít složku otevře vaší lokální Nextcloud synchronizační složku.
Pozastavit synchronizaci pozastaví operace synchronizace, ale neudělá žádné změny ve vašem účtu. Bude pokračovat v aktualizaci seznamů souborů a složek, jen je nebude stahovat či aktualizovat. Pokud chcete zastavit veškerou synchronizační aktivitu, použijte Odebrat spojení synchronizace složky.

Poznámka
Nextcloud nezachovává mtime (čas změny) složek, ačkoli ho aktualizuje u souborů. Viz diskuze u Nesprávné datum složky při synchronizování.
Přidávání nových účtů
V klientovi synchronizace pro počítač je možné nastavit vícero Nextlcoud účtů. Stačí kliknout na tlačítko Účet > Přidat nový na kartě libovolného účtu a přidat nový účet a poté následovat průvodce vytvořením účtu. Nový účet se zobrazí jako nový panel v dialogu nastavení, kde můžete kdykoli uzpůsobit jeho nastavení. Účet smažete pomocí Účet > Odebrat.
Překryvné ikony správce souborů
Nextcloud synchronizační klient poskytuje překryvné ikony – dodatek k normálním typům ikon, pro systémového správce souborů (Průzkumník na Windows, Finder na macOS a Nautilus na Linuxu) k označení stavu synchronizace vašich souborů s Nextcloud.
Překryvné ikony jsou podobné ikonám v oznamovací oblasti systémového panelu, uvedené výše. Chovají se jinak v případě souborů a složek, podle stavu synchronizace a chyb.
Překryvná ikona jednotlivého souboru značí stávající stav jeho synchronizace. Pokud je soubor synchronní s verzí na serveru, zobrazuje se zelené zatržítko.
Pokud je soubor ignorován ze synchronizace, například protože se nachází na seznamu vyloučených, nebo protože se jedná o symbolický odkaz, zobrazí ikonu varování.
Pokud dojde k chybě synchronizace, nebo je soubor zařazen na seznam vyloučených, zobrazí se zrak upoutávající červené X.
Pokud soubor čeká na synchronizaci, nebo je v tuto chvíli synchronizován, zobrazí se překryvná ikona modré otáčející se ikony.
Když klient nemá připojení, nejsou zobrazovány žádné ikony, což odráží stav, že složka není synchronizována a žádné ze změn nejsou synchronizovány na server.
Překryvná ikona synchronizované složky značí stav souborů v ní. V případě výskytu jakýchkoli chyb synchronizace je složka označena ikonou varování.
Pokud složka obsahuje ignorované soubory, které jsou označené ikonami varování, tak to nemění stav nadřazených složek.
Nastavit stav uživatele
Pokud je na vámi využívaném Nextcloud serveru nainstalovaná aplikace stav uživatele, je možné si nastavit svůj stav z klienta pro počítač. Dělá se to otevření hlavního dialogu. Poté kliknete na váš zástupný obrázek a poté kliknete na tři tečky. V nabídce, která se otevře klikněte na Nastavit stav.

V dialogu, který se otevře, je možné si nastavit svůj vlastní stav online a to kliknutím na buď Online, Pryč, Nerušit nebo Neviditelný. Je také možné si nastavit uživatelsky určenou stavovou zprávu pomocí níže uvedené textové kolonky nebo zvolit jednu z přednastavených zpráv. Je také možné nastavit si uživatelsky určenou emotikonu a to kliknutím na tlačítko s emotikonou vedle kolonky pro zadání textu. Poslední věc, kterou byste si mohli chtít nastavit je kdy má být váš uživatelský stav vyčištěn. Je možné zvolit období, po kterém bude stav uživatele vyčištěn a to kliknutím na tlačítko na lévé straně textu Vyčistit stavovou zprávu po uplynutí.

Pokud jste spokojení se stavem, který jste vytvořili, je možné tento stav zapnout pomocí tlačítka Nastavit stavovou zprávu. Pokud už jste měli stav nastavený, je možné ho vyčistit kliknutím na tlačítko Vyčistit stavovou zprávu.
Obecné okno
Okno Obecné obsahuje předvolby nastavení jako např. Spouštět při startu systému, Používat monochromatické ikony, a Zobrazovat upozornění na ploše. Toto je, kde naleznete tlačítko Upravit ignorované soubory pro spuštění editoru seznamů ignorovaných souborů, a Zeptat se napotvrzení před stahování složek větších, než [velikost složky].

Použití okna Síť
Okno nastavení sítě umožňuje zadat nastavení pro síťovou proxy a také stanovit, jak velkou část z přenosové kapacity sítě využívat pro stahování a nahrávání.

Používání editoru seznamu souborů k ignorování
Může být, že máte některé místní soubory či složky, které nechcete zálohovat a uchovávat na serveru. Pro identifikaci a vynechání těchto souborů nebo složek je možné použít Editor ignorovaných souborů (záložka Obecné).

Pro vaše pohodlí je editor předvyplněn výchozím seznamem vzorů typicky ignorovaného. Tyto vzory jsou obsažené v systémovém souboru (typicky sync-exclude.lst
), nacházejícím se ve složce aplikace Nextcloud klient. Tyto vzory nelze měnit přímo z editoru. Nicméně, pokud je to třeba, je možné najet ukazatelem na jakýkoli vzor v seznamu a zobrazí se popis umístění a název souboru, ze kterého pochází. Přejděte k němu a upravte přímo soubor sync-exclude.lst
.
Poznámka
Změna souboru s globálními definicemi pro vynechávání může vést k tomu, že klient nebude použitelný nebo jeho nezamýšlenému chování.
Každý řádek v editoru obsahuje řetězec vzoru ignorovaného. Při vytváření uživatelsky určených vzorů, krom možnosti používání běžných znaků pro definování vzoru ignorovaného, je možné použít zástupné znaky pro odpovídající hodnoty. Jako příklad je možné použít hvězdičku (*
) pro identifikaci libovolného množství znaků nebo otazník (?
) pro identifikaci jednotlivého znaku.
Vzory, které končí na znak dopředné lomítko (/
) jsou uplatňovány pouze na tu část kontrolovaného popisu umístění, která se týká složky.
Poznámka
Uživatelsky určené položky v tuto chvíli nejsou editorem ověřovány ohledně syntaktické správnosti, takže neuvidíte žádná varování ohledně nesprávné syntaxe. Pokud synchronizace nefunguje tak, jak očekáváte, zkontrolujte syntaxi.
Každý řetězec vzoru v seznamu je následován zaškrtávací kolonkou. Když zaškrtávací kolonka obsahuje zatržítko, pak kromě ignorování součásti souboru či složky, shodující se se vzorem, jakékoli shodující se soubory jsou také považovány za „pomíjivá metadata“ a klientem odebrána.
Krom vynechávání souborů a složek, které používá vzory, definované v tomto seznamu:
Nexcloud klient vždy vynechává soubory, jejichž názvy obsahují znaky, které není možné synchronizovat na ostatní souborové systémy.
Ty soubory, které způsobí jednotlivé chyby třikrát v průběhu jedné synchronizace, jsou odebrány. Nicméně, klient poskytuje možnost pokusit se u problematických souborů o další pokus (opět s limitem třech neúspěchů).