Automatyczny aktualizator
Automatyczny aktualizator zapewnia, że zawsze masz najnowsze funkcje i poprawki błędów dla swojego klienta synchronizacji Nextcloud.
Automatyczny aktualizator działa tylko na komputerach z macOS i Windows; użytkownicy Linuksa muszą korzystać ze standardowych menedżerów pakietów. Jednak na systemach Linux aktualizator sprawdza dostępność aktualizacji i powiadamia, gdy dostępna jest nowa wersja.
Podstawowy przebieg działania
Poniższe sekcje opisują sposób korzystania z automatycznego aktualizatora w różnych systemach operacyjnych.
Windows
Klient Nextcloud sprawdza dostępność aktualizacji i pobiera je, gdy są dostępne. Status aktualizacji można sprawdzić w kliencie Nextcloud w „Ustawienia -> Ogólne -> Aktualizacje”.
Jeśli aktualizacja jest dostępna i została pomyślnie pobrana, klient Nextcloud uruchomi cichą aktualizację przed kolejnym uruchomieniem i następnie uruchomi się ponownie. Jeśli cicha aktualizacja się nie powiedzie, klient zaproponuje ręczne pobranie.
Informacja
Do wykonania aktualizacji wymagane są uprawnienia administratora.
macOS
Klient macOS ma wbudowany automatyczny aktualizator oparty na frameworku Sparkle. Aktualizator ten jest częścią pakietu aplikacji i sprawdza dostępność aktualizacji przy uruchomieniu, powiadamiając, jeśli nowa wersja jest dostępna. Pojawi się wtedy okno, które umożliwia automatyczne pobranie i zainstalowanie najnowszej aktualizacji klienta jednym kliknięciem.
W wersjach klienta, w których aktualizator oparty na Sparkle nie jest dołączony, pojawi się klikalne powiadomienie o dostępnej aktualizacji. Po jego kliknięciu otworzy się strona pobierania najnowszej wersji klienta w domyślnej przeglądarce systemowej.
Tak jak w innych systemach, status aktualizacji możesz sprawdzić w kliencie Nextcloud w „Ustawienia -> Ogólne -> Aktualizacje”.
Linux
Dystrybucje Linuksa dostarczają własne narzędzia aktualizacji, więc klienci Nextcloud działający na systemie Linux nie wykonują aktualizacji samodzielnie. Klient poinformuje Cię o dostępności aktualizacji „Ustawienia -> Ogólne -> Aktualizacje”.
Zapobieganie automatycznym aktualizacjom
W środowiskach kontrolowanych, takich jak firmy lub uczelnie, można chcieć wyłączyć mechanizm automatycznych aktualizacji, ponieważ może on zakłócać działanie narzędzi i polityk wdrażania. W takim przypadku możliwe jest całkowite wyłączenie automatycznego aktualizatora. W poniższych sekcjach opisano, jak wyłączyć mechanizm automatycznej aktualizacji dla różnych systemów operacyjnych.
Zapobieganie automatycznym aktualizacjom w środowiskach Windows
Użytkownicy mogą wyłączyć automatyczne aktualizacje, dodając tę linię do sekcji [General] w pliku nextcloud.cfg:
skipUpdateCheck=true
Administratorzy systemu Windows mają więcej opcji zapobiegania automatycznym aktualizacjom w środowiskach Windows, korzystając z jednej z dwóch metod. Pierwsza umożliwia użytkownikom zastąpienie mechanizmu sprawdzania aktualizacji, druga natomiast uniemożliwia wszelkie ręczne obejścia.
Aby zapobiec automatycznym aktualizacjom, ale zezwolić na ręczne obejścia:
Edytuj te klucze rejestru:
(32-bit-Windows)
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Nextcloud\Nextcloud
(64-bit-Windows)
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Wow6432Node\Nextcloud\Nextcloud
Dodaj klucz „skipUpdateCheck” (typ DWORD).
Ustaw wartość „1” dla maszyny.
Aby ręcznie zastąpić ten klucz, użyj tej samej wartości w „HKEY_CURRENT_USER”.
Aby zablokować automatyczne aktualizacje i uniemożliwić ręczne obejścia:
Informacja
Jest to preferowana metoda kontrolowania działania aktualizatora za pomocą zasad grupy.
Edytuj ten klucz rejestru:
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Policies\Nextcloud GmbH\Nextcloud
Dodaj klucz „skipUpdateCheck” (typ DWORD).
Ustaw wartość „1” dla maszyny.
Informacja
Klienci oznaczeni marką mogą mieć inne nazwy kluczy
Zapobieganie automatycznym aktualizacjom w środowiskach Linux
Ponieważ klient dla systemu Linux nie obsługuje automatycznych aktualizacji, nie ma potrzeby usuwać mechanizmu sprawdzania aktualizacji. Jeśli jednak chcesz go wyłączyć, edytuj plik konfiguracyjny klienta graficznego: $HOME/.config/Nextcloud/nextcloud.cfg
. Dodaj tę linię do sekcji [General]:
skipUpdateCheck=true