Nextcloud web arayüzünü kullanarak dosyalarınıza erişmek

Nextcloud dosyalarınıza Nextcloud web arayüzünden erişerek, dosyaları oluşturabilir, ön izleyebilir, düzenleyebilir, silebilir, paylaşabilir ve yeniden paylaşabilirsiniz. Nextcloud yöneticiniz bu özellikleri devre dışı bırakabilir. Bu nedenle sisteminizde bunlardan herhangi biri eksikse sunucu yöneticinizle görüşün.

The Files view screen.

Dosyaları etiketlemek

Dosyalara etiketler atayabilirsiniz. Etiketler oluşturmak için bir dosyanın ayrıntılar görünümünü açın. Ardından etiketlerinizi yazın. Birden fazla etiket yazmak için her etiketten sonra Enter tuşuna basın. Tüm etiketler sistem etiketleridir ve Nextcloud sunucunuzdaki tüm kullanıcılar tarafından paylaşılır.

Creating file tags.

Ardından, dosyaları etiketlere göre süzmek için sol yan çubuktaki etiketler süzgecini kullanın:

Viewing file tags.

Açıklamalar

Herhangi bir dosya veya klasöre açıklama yazmak ve bunları okumak için ayrıntılar görünümünü kullanın. Açıklamalar, dosyaya erişimi olan herkes tarafından görülebilir:

Creating and viewing comments.

Görüntü oynatıcı

Nextcloud üzerinde görüntü dosyalarını tıklayarak görüntü oynatıcı uygulamasıyla izleyebilirsiniz. Yerel Nextcloud görüntü oynatıcının sağlayacağı görüntü akışı, web tarayıcınıza ve görüntünün biçimine bağlıdır. Nextcloud yöneticiniz görüntü akışını etkinleştirdiyse ve web tarayıcınızda çalışmıyorsa, bu bir web tarayıcı sorunu olabilir. Web tarayıcılarında desteklenen çoklu ortam biçimleri için https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/HTML/Supported_media_formats#Browser_complete adresine bakabilirsiniz.

Watching a movie.

Dosya denetimleri

Nextcloud üzerinde, sunucu yöneticiniz tarafından etkinleştirildiyse, görsel dosyalarını, MP3 kapaklarını ve metin dosyalarını ön izleyebilirsiniz. Şu işlemlerin denetimleri görmek için imleci bir dosya veya klasörün üzerine getirin:

Sık kullanılanlar

Sık kullanılan olarak işaretlemek için dosya simgesinin solundaki yıldıza tıklayın:

Marking Favorite files.

Ayrıca sol yan çubuktaki sık kullanılanlar süzgeciyle tüm sık kullanılanlarınızı hızlıca bulabilirsiniz.

Taşma menüsü

Taşma menüsü (üç nokta) dosya ayrıntılarını görüntüler ve dosyaları yeniden adlandırmanızı, indirmenizi ya da silmenizi sağlar:

Overflow menu.

Ayrıntılar görünümü etkinlikler, paylaşım ve sürüm bilgilerini görüntüler:

Details screen.

Sol alttaki Ayarlar dişli simgesi, Nextcloud web arayüzünde gizli dosyaların görüntülenmesini ya da gizlenmesini sağlar. Bunlara nokta dosyaları da denir, çünkü .mailfile örneğindeki gibi adlarının önünde bir nokta bulunur. Nokta karakteri, işletim sistemine, siz görüntülemeyi seçmediğiniz sürece bu dosyaları dosya tarayıcılarında gizlemesini söyler. Bunlar genellikle yapılandırma dosyalarıdır, bu nedenle bunları gizleme seçeneğinin olması dağınıklığı azaltır.

Hiding or displaying hidden files.

Dosyaları ön izlemek

Dosya adına tıklayarak, sıkıştırılmamış metin dosyalarına, OpenDocument dosyalarına, görüntü ve görsel dosyalarına iç Nextcloud görüntüleyicilerinde bakabilirsiniz. Nextcloud yöneticiniz bunları etkinleştirmişse, ön izlemelerine bakabileceğiniz başka dosya türleri de olabilir. Nextcloud bir dosyayı görüntüleyemediğinde, bir indirme işlemi başlatarak dosyayı bilgisayarınıza indirir.

Durum simgelerini paylaşmak

Paylaşılmış herhangi bir klasör Paylaşılmış kaplama simgesiyle işaretlenir. Herkese açık bağlantı paylaşımları bir zincir bağlantısı ile işaretlenir. Paylaşılmayan klasörler işaretlenmez:

Share status icons.

Dosya ve klasör oluşturmak ya da yüklemek

Dosyalar uygulamasındaki Yeni düğmesine tıklayarak doğrudan bir Nextcloud klasörü içine yeni dosyalar veya klasörler yükleyin veya oluşturun:

The New file/folder/upload menu.

Yeni düğmesinde şu seçenekler bulunur:

Yukarı ok

Dosyaları bilgisayarınızdan Nextcloud üzerine yükler. Dosyaları dosya yöneticinizden sürükleyip bırakarak da yükleyebilirsiniz.

Metin dosyası

Yeni bir metin dosyası oluşturur ve dosyayı geçerli klasörünüze ekler.

Klasör

Geçerli klasörde yeni bir klasör oluşturur.

Dosya ya da klasörleri seçmek

İşaret kutularına tıklayarak bir ya da birkaç dosya veya klasör seçebilirsiniz. Geçerli klasördeki tüm dosyaları seçmek için, dosya listesinin en üstünde bulunan işaret kutusuna tıklayın.

Birkaç dosya seçtiğinizde hepsini silebilir ya da üstte görünen Sil ya da İndir düğmelerini kullanarak ZIP dosyası biçiminde indirebilirsiniz.

Not

İndir düğmesi görüntülenmiyorsa, yöneticiniz bu özelliği devre dışı bırakmıştır.

Dosya görünümünü süzmek

Dosyalar sayfasındaki sol yan çubukta, dosyalarınızı hızla sıralamak ve yönetmek için çeşitli süzgeçler bulunur.

Tüm dosyalar

Varsayılan görünüm; erişiminiz olan tüm dosyaları görüntüler.

Sık kullanılanlar

Sarı yıldızla işaretlenmiş dosya veya klasörler.

Sizinle paylaşılan

Başka kullanıcılar veya gruplar tarafından sizinle paylaşılan tüm dosyaları görüntüler.

Diğerleri ile paylaşılan

Başka kullanıcılar veya gruplarla paylaştığınız tüm dosyaları görüntüler.

Bağlantı ile paylaşılan

Herkese açık bağlantı ile paylaştığınız tüm dosyaları görüntüler.

Dış depolama (isteğe bağlı)

Amazon S3, SMB/CIFS, FTP gibi dış depolama aygıt ve hizmetlerinde erişiminiz olan dosyalar…

Dosyaları taşımak

Dosya ve klasörleri sürükleyip herhangi bir klasöre bırakarak taşıyabilirsiniz.