Birleşik paylaşımları kullanmak

Birleşik paylaşım, aslında kendi Nextcloud bulutunuzu oluşturmanızı ve uzak Nextcloud sunucularından dosya paylaşımları yapabilmenizi sağlar. Diğer Nextcloud sunucularındaki kullanıcılarla doğrudan paylaşım bağlantıları oluşturabilirsiniz.

Yeni bir birleşik paylaşım oluşturmak

Birleşik paylaşım yeni ya da yükseltilen Nextcloud kurulumlarında varsayılan olarak etkinleştirilmiştir. Diğer Nextcloud veya ownCloud 9+ sunucularında yeni bir paylaşım oluşturmak için şu adımları izleyin:

Dosyalar sayfanıza gidin ve paylaşmak istediğiniz dosya veya klasörün Paylaş simgesine tıklayın. Yan çubuğa, uzak kullanıcının kullanıcı adı ve adresini şu şekilde yazın: <username>@<oc-server-url>. Yazdığınız adres form tarafından otomatik olarak doğrulanır ve “uzak” olarak etiketlenir. Etiket üzerine tıklayın:

../../_images/direct-share-1.png

2. When your local Nextcloud server makes a successful connection with the remote Nextcloud server you’ll see a confirmation. Your only share option is Can edit.

Dosyanızı paylaştığınız kişileri görmek için istediğiniz zaman Paylaş düğmesine tıklayabilirsiniz. Bağlantı paylaşımını kaldırmak istediğiniz zaman çöp kutusu simgesine tıklayabilirsiniz. Bu işlem yalnız paylaşım bağlantısını kaldırır ve hiçbir dosyayı silmez.

E-posta ile yeni bir birleşik bulut paylaşımı oluşturmak

OwnCloud 8.x ve daha eski sürümlerinde kullanıcılarla paylaşım yaparken bu yöntemi kullanın.

Kullanıcı adını ya da adresi bilmiyorsanız ne olur? Bağlantının Nextcloud tarafından oluşturulup alıcınıza e-posta ile gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

../../_images/create_public_share-6.png

Alıcı e-postayı aldığında, paylaşım bağlantısını tamamlamak için birkaç işlem yapmalıdır. Önce, gönderdiğiniz bağlantıyı bir web tarayıcısında açması ve ardından Nextcloud hesabınıza ekleyin düğmesine tıklaması gerekir.

../../_images/create_public_share-8.png

Nextcloud hesabınıza ekleyin düğmesi bir form alanına dönüşür ve alıcının bu alana Nextcloud veya ownCloud sunucusunun adresini yazması ve Enter tuşuna basması ya da ok üzerine tıklaması gerekir.

../../_images/create_public_share-9.png

Son olarak, onay istenen bir pencere görür. Tek yapması gereken, Uzak paylaşım ekle düğmesine tıklayarak işlemi tamamlamaktır.

Bağlantı paylaşımını kaldırmak istediğiniz zaman çöp kutusu simgesine tıklayabilirsiniz. Bu işlem yalnız paylaşım bağlantısını kaldırır ve hiçbir dosyayı silmez.